Kavos ir kardamono romanas

Ant Naugarduko ir Pylimo gatvės kampo yra tokia iš pirmo žvilgsnio eilinė kebabinė pretenzingu pavadinimu „Elit“. Ir kai pasiilgsti Izraelio, ten gali užsukti falafelių ir humuso už padorią kainą, kaip ir priklauso paprastam gatvės maistui (mes tikrai lietuviškai taip vadinam „street food“?). Bet ne apie falafelius aš šiandien. Aš ir vėl apie kavą.

Kai vero cafe nusiperkate kavos ir galite papildomai įsiberti šokolado ar cinamono, kaip dažnai paimate cinamono indelį? O namie? Ar bandėte at elementaraus juodos kavos puodelio užsibarstyti cinamono? Raukotės? Tokiu atveju, artimųjų rytų kava gali būti ne jums. Čia karaliauja kardamonas. Mmmm…

Pati kava – tiršta ir intensyvi. Ji ruošiama žalvariniame arba variniame indelyje su ilga medine rankenėle (vadinama ibrik, briki, toorka ir dar visokiais negirdėtais žodžiais). Į šį indelį su šaltu vandeniu dedama smulkiai sumalta kava (ir cukrus, jeigu nori, rytai kavą mėgsta saldžią) ir statoma ant ugnies. Nemaišydami vandens turime sulaukti, kol susiformuos kavos puta ir tik jai pasiekus indelio viršų mes nukeliame kavą nuo viryklės. Taip dar kelis kartus ir dar karštą kavą išpilstome į mažučius puodelius. Ir aišku svarbiausia – kardamonas.

Jau iš tolo užuodžiame savo kavą. Ant priešais mus pastatomo padėklo viliojančiai guli ir nedidukas rytietiškas desertas, mums labiau pažįstamos baklavos pusbrolis. Kavą geriu lėtai, besimėgaudama intensyviu kavos ir kardamono mišiniu.

Ant dugno lieka nemažai nuosėdų ir tik vėliau perskaitau, kad praleidau fantastišką progą išsiburti😉 Turkijoje, kur kava buvo ruošiama tokiu pat būdu, kavos tirščiai buvo išverčiami į lėkštutę ir spėjama ateitis. Pasirodo, sultono sugulovės hareme nuolat burdavosi, bandydamos išsiaiškinti, ar sultonas yra jomis patenkintas ir kuri jų yra mylimiausia.

Gerai, kad mes XXI amžiuje taip nebedarom, ne? – užriečiam nosį ir einam trinti savo google paieškų istorijos apie porų suderinamumą pagal horoskopą, numerologiją ir batų dydį…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *