Kaip dar kartą įsimylėjau

“Kvepia kaip pyragas” – atsakai į klausimą, kaip kvepia braziliška kava. Brazilija saldi kaip pieniškas šokoladas su karamelės ataskoniu. Apsikabiname savo molinius kavos puodelius ir siurbčiojam klausydami Emanuelio Ryklio, „Crooked Nose and Coffee Stories” įkūrėjo.

Crooked Nose and Coffee stories – jauki vietelė minimalistiniu stiliumi įsikūrusi šaltinių gatvėje ant naujamiesčio ir senamiesčio ribos. Kaip alchemiko labaratorija – kolbos, arbatinukai ir kiti keisčiausi agregatai. Sėdžiu ant kėdės krašto ir klausau kiekvieno žodžio.

Kava visai ne pupelė pasirodo, o uoga. Panaši į kokią spanguolę iš paveiksliuko. Bet pati uoga nėra tokia vertinga kaip kauliukas, kuris skrudinamas ir tampa mums pažįstama kavos pupele.

Pirmoji kava šiandien iš Brazilijos. Užauginta maždaug vieno kilometro aukštyje. O aukštis – svarbu. Kuo aukščiau kava auga, tuo ji auga lėčiau. O kuo lėčiau kava auga, tuo jos skonis tampa labiau kompleksiškas. Vienas kilometras jau neblogas indikatorius apie kavos skonį.

Įkišu nosį į kavos pupelių indą – kvepia saldžiai. Gal karamele? Šokoladu? Pavartau indą rankose.

Apdorojimo būdas – sausasis

Huh, ką reiškia sausasis? Į rankas gaunu mažą keramikinį puodelį. Kavą mums šiandien verda prancūzišku virduliu (french press). Pirmas gurkšnis. Taip, kaip ir atsimenu – rūgštelės čia nėra, į kavą cukraus dėti tikrai nereikia, ji jau pati turi saldumo. Gomuryje lengva ir skanu. Prancūzišku virduliu paruošta ji intensyvesnio skonio nei chemex, bet ne tokia karti, kokia būtų paruošta aero press.

Kolumbija – antrasis indas, kurį gaunu į rankas. Kolumbija – intensyvesnio kvapo, pajunti iškart.

„Jei Brazilija buvo pieniškas šokoladas, tai Kolumbija – juodas“. Iškart prisimenu savo sekmadieninį kolumbietiškos kavos puodelį pas Kavos virėjus. Kaip kartus kartus juodas šokoladas – rašiau tada. Akimirkai pasijuntu baisinga kavos specialiste 😉

Apdorojimo būdas – drėgnasis. Šįkart parašyta ant kavos pupelių sklidino indo. „Ką reiškia sausasis ir drėgnasis apdorojimo būdas?“ – paklausiu.

Kavos kauliuką iš pačios uogos galima tiesiog išimti ir naudoti dar šiek tiek pasidengusį uogos minkštimu. Tai sausasis būdas, t. y. kauliukas vėliau nenuplaunamas vandeniu (tam labai labai daug vandens, pasirodo, reikia). Sausasis būdas, dar kitaip vadinamas Honey, duoda kavai saldumo. Ir surprise surprise – gana populiarus Brazilijoje. Tai kažkiek apriboja skonio paletę, kurią pajustum tik iš kavos pupelės.

Pirmas gurkšnis Kolumbijos – mmm, sodresnis skonis, atsiranda truputį rūgštelės. Prisimenu sekmadieninę kavą. Ten rūgštelės man jau buvo beveik per daug. Paklausiu apie tai – „Aeropress būdas. Skonis tampa daug intensyvesnis, šiuo atveju – daug daugiau rūgštumo“.

Pieninis šokoladas, juodasis šokoladas… Pietų Amerika pasižymi saldumu, o Azija… Azija intensyvi ir karti kaip geras cigaras ar viskio taurė.

Papua Naujoji Gvinėja. Įkvepiu. Toks intensyvus kartumas. Pirmas gurkšnis. Ar jums būna, kad kartais norisi tokios karčios intensyvios kavos? Būtent tokios, kokią gauni Neapolyje užsisakęs espresso? Tos, kurios aš nusprendžiau ieškoti Vilniuje? Tai va. Papua Naujoji Gvinėja. Radau! Ištirpstu ant kėdės su savo keramikiniu puodeliu.

„Kava skrudinta tamsiai. Brazilija prarastų visą skonį šitaip skrudinama, Kolumbija dar kažką išlaikytų, bet labai nedaug. Tad jos skurdintos daug šviesiau“. Mintyse jau planuoju naują misiją: Azijos kava. Indonezija dar kartesnė – pasakoja mums. Will keep that in mind.

Afrika. Žemynas, kuriame kava atrasta anksčiausiai. Brazilija ir Kolumbija, nors šiuo metu vienos didžiausių kavos tiekėjų, kavą atrado daug vėliau nei Afrikos valstybės. Čia kavos skonio suvokimas visai kitoks nei mums įprasta Europoje. Mes pratę prie jau minėtos Brazilijos ir Kolumbijos ir rūgštumas kavoje mums dažnai nepatinka. Afrika šiuo klausimu mūsų visiškai nesuprastų. Ir tai ne rūgštumas, Afrikoje – tai uogos, vaisiai ir gėlių kvapas. „Panašiai kaip valgant obuolį. Jis jums skanus būtent dėl tos rūgštelės. Arba kai valgote šokoladinį tortą, ar nepadaro jo  skonio tobulu būtent ta rūgšti vyšnia ant viršaus?“

Malawi. Pirmas gurkšnis. Yep, rūgštelė yra. „Žaismingesnė šita“ – sako vienas vaikinukas. Hmmm, aš labai labai stengiuosi, bet po kol kas nesu tikra, ar kada sąmoningai užsisakyčiau šito žaismingo rūgštumo puodelį. O kava užauginta beveik dviejų kilometrų aukštyje. Vadinasi, skonis savo charakterį turi. Ir jis turi, tik po Papua Naujosios Gvinėjos puodelio nesu tikra, ar man limpa…

Keep your mind open – svarbiausias dalykas kalbant apie kavą, maistą ir apskritai gyvenimą. Tad nieko nenurašau. Kita šiandienos pažintis su Afrika – Kenija. Su Kenija mes šiek tiek pažįstamos, turėjom pasimatymą Kaune, Knygų ministerijoje. Nors ten ją sutikau Chemex veidu, bet skonis ir su rūgštele man visai patiko. Įkvepiu – taip, kvapas vis dar fantastiškas. Pirmas gurkšnis. Šitas žaismingumas man patinka.

„Todėl, kad prieš tai jau gėrėte Malawi kavos. Malawi gėrėte iškar po Papua Naujosios Gvinėjos, tad jūsų receptoriams galėjo būti per daug keistas tas naujas skonis“.

Huh, galbūt. Kenijos puodelis šiandien paskutinis, tad jį geriu mažais gurkšneliais, stengdamasi užvilkinti tą išsiskyrimo akimirką. Panašu, kad likusi kompanija sunkiai išsiskiria su savo keramikiniais puodeliais.

Meiliai nužvelgiu visus penkis kavos pupelių indus. Šiandien buvo gera diena kavai. Palieku Crooked nose už nugaros, jau planuodama grįžti. Lauke oras gaivus, ką tik po lietaus. Pro debesis vis labiau lenda saulė, o aš žingsniuoju sužavėta ir iš naujo įsimylėjusi.

Nu va. Dabar reiks pirkti kavamalę.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *